Blog sitesi

Teoriler hakkında bilinmesi gerekenleri biliyormuydunuz ?

Teoriler bu insanın gizemli bir şekilde tekrar eden varlığını, hiçbir şekilde ilgili olmayan farklı insanların hayallerinde açıklamak için çeşitli teoriler geliştirilmiştir. Aşağıdaki teoriler, hayalperestlerin kendileri arasında en büyük ilgiyi ortaya çıkaran teorilerdir.

ARCHETYPE TEORİSİ
Jung’un psikanalitik teorisine göre, bu insan, özellikle hassas konulardaki zorlama zamanlarında (duygusal gelişim, yaşamlarımızdaki dramatik değişimler, vb.) Ortaya çıkabilecek kollektif bilinçsizliğe ait arketip bir imgedir.


DİN TEORİSİ
Bu teoriye göre bu insan Yaradan’ın imgesi, yani Allahın bugün kendini tezahür ettiği biçimlerden biri. Bu sebeplerden endikasyonlarını ve rüyalar sırasındaki sözlerini rüyalar takip edenlerin izlemesi gerekiyor.


DREAM SURFER TEORİSİ
En ilginç teori ve en büyük çıkarımlara sahip olanıdır, fakat aynı zamanda en düşük bilimsel güvenilirliğe sahiptir. Bu teoriye göre bu insan, insanların psikolojik yetenekleriyle hayallerine girebilecek gerçek bir insan. Bazıları, gerçek hayatta bu adamın rüyalardaki insan gibi göründüğüne inanıyor. Diğerleri, rüyalardaki adamın gerçek hayattaki meslektaşından tamamen farklı göründüğünü düşünüyor. Bazı insanlar bu adamın arkasında büyük bir şirket tarafından geliştirilen zihinsel bir şartlanma planının olduğuna inanıyor gibi görünüyor.


HAYALİ HAYAL ETME TEORİSİ
Bu fenomenin rasgele ortaya çıktığını ve imitasyonla aşamalı olarak geliştiğini iddia eden bilimsel bir psiko-sosyolojik teoridir. Temel olarak insanlar bu fenomene maruz kaldıklarında o kadar derinden etkilenirler ki, bu adamı hayallerinde görmeye başlarlar.


DAYTIME TANINMA TEORİSİ
Bu teori, bu adamın görünüşlerinin tamamen geçici olduğunu belirtir. Normalde rüyalarımızda gördüğümüz yüzleri tam olarak hatırlamıyoruz. Bu yüzden bu insanın görüntüsü, öznenin uyanık yaşamında tanımsız bir tekirik görüntünün tanınmasını kolaylaştıran bir araç olacaktır.

Teoriler hakkında diğer bilgiler bunlarıda okumadan geçmeyin

Bir teori tahmin ve hipotez bölümünden farklı çünkü şimdiye kadar farklı farklı bağımsız çok sayıda deney ve gözlemle sınanmış ve yanlışlanmamış. Ve aynı durumda yapılan benzer deney ve gözlemlerle de doğrulanmaya devam edeceğini bekliyoruz.

Örnek vermek gerekirse klasik, mekanik Newton’un 3 temel hareket yasasına dayanan çok geniş bir teoridir. Newton’un 3 yasasının her biri kaçkez sınanmış ve yanlışlanmamıştır. Bu temel yasalar ise Galileo’dan başlayarak bilimsel yöntemlerle yapılan hareketler ile ilgili deney ve gözlemlerden kaynaklanıyordur. Fizik biliminin ve teknolojimizin büyük bir kısmı ise Newton mekaniğine dayanıyordur.

Bizleri instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir