Blog sitesi

İphone Hakkında bunları biliyormuydunuz?

iPhone ‘nizde ne var biliyormusunuz” . Gizlilik denememiz, 5.400 gizli uygulama izleyicisinin bir hafta içinde verilerimizi bulanıklaştırdığını gösterdi.

İphone Saat 3 te ne yaptığını biliyor musunuz?

İphone Saat 3 te ne yaptığını biliyor musunuz?

Benimki endişe verici bir şekilde meşguldü. Ekran kapalı ve horluyor olmama rağmen, uygulamalar benim hakkımda hiç duymadığım şirketlerle ilgili birçok bilgiyi saçıyor. İPhone’unuz muhtemelen aynı şeyi yapıyor – ve Apple bunu durdurmak için daha fazlasını yapıyor olabilir.

Geçtiğimiz Pazartesi gecesi, bir düzine pazarlama şirketi, araştırma şirketi ve diğer kişisel veri işleyicileri iPhone’umdan rapor aldı. Saat 23: 43’te, Amplitude adlı bir şirket telefon numaramı, e-posta adresimi ve tam yerini öğrendi. Saat 3: 58’de, Appboy adında bir başkası telefonumun dijital parmak izini aldı. Sabah 6: 25’te, Demdex adlı bir izci telefonumu tanımlamak için bir yol aldı ve eşleşecek diğer izleyicilerin bir listesini geri gönderdi.
Ve bütün gece boyunca, bir hane isminde şaşırtıcı bir davranış vardı: Yelp. Her beş dakikada bir, IP adresimi içeren bir mesaj alıyordu.

[ Uygulamada izlemeyi sınırlandırmak için ne yapabilirsin: 5 gizlilik ipucu ]

Verilerimiz, her gün kullandığımız birçok cihazda, Alexa konuşmacılarındanakıllı televizyonlara kadar gizli bir ömre sahiptir . Ancak, telefonlarımızı inceleyen veri şirketlerine gelince dev bir kör noktamız var.

Verilerimiz, her gün kullandığımız birçok cihazda, Alexa konuşmacılarındanakıllı televizyonlara kadar gizli bir ömre sahiptir . Ancak, telefonlarımızı inceleyen veri şirketlerine gelince dev bir kör noktamız var.

Tüm gizlilik ayrıntılarını terlemek için Apple’a güvenebileceğinizi düşünebilirsiniz. Her şeyden önce, son bir reklamda lanse “Ne iPhone’da olur iPhone’da kalır.”, Soruşturmam aksini gösteriyor.

IPhone uygulamaları, üçüncü taraflara bilgi aktararak beni takip etmeyi keşfetti – tıpkı uyurken – Microsoft OneDrive, Intuit’in Nane, Nike, Spotify, The Washington Post ve IBM’in Hava Kanalını içeriyor. Bir uygulama, suç uyarısı hizmeti Citizen, yayınlanan gizlilik politikasını ihlal eden kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri paylaştı.

İPhone’unuz yalnızca uyurken veri izleyicileri beslemiyor. Tek bir haftada, sürekli olarak Yelp trafiğini içermeyen, uygulamalarda, 5.400’den fazla izleyici ile karşılaştım. İPhone’umu sınamaya yardımcı olan gizlilik firması Disconnect’in bildirdiğine göre, bu istenmeyen izleyiciler bir ay boyunca 1,5 gigabayt veri yayardı. AT&T’nin bütün temel kablosuz servis planının yarısı bu.

“Bu senin verin. Neden telefonundan ayrılsın ki? Ne yapacaklarını bilmediğinizde neden birileri tarafından toplanmalı? ”Diyor, eski bir Ulusal Güvenlik Ajansı araştırmacısı olan Patrick Jackson, Disconnect’in baş teknoloji sorumlusu olan Patrick Jackson. İPhone’umu özel bir yazılıma bağladı, böylece trafiği inceleyebildik. “Verinin değerini biliyorum ve olması gerekmeyen hiçbir yerde benim olmasını istemiyorum” dedi.

Veri brokerları dünyasında, Jackson veri kırıcıdır. Birçok izleyiciyi tanımlayan ve engelleyen Privacy Pro adlı bir uygulama geliştirdi . Biraz teknisyen iseniz, iPhone’unuzun gizli ömrünü görmek için ücretsiz iOS sürümünü denemenizi öneririz.

Evet, izleyiciler de Google’ın Android’ini çalıştıran telefonlarda sorun yaratıyor. Google , Disconnect’in izleyici koruma yazılımının Play Store’a girmesine bile izin vermez . (Google’ın kuralları, reklamları görüntüleyen başka bir uygulamaya müdahale edebilecek uygulamaları yasaklamaktadır.)

iphone-güncel-haberler-hataları-sorunları-problemleri

Yardım Masası: Varsa sizlerinde bilmediği şeyler yazıyı okumaya devam edin

Jackson’ın izleyicilere itirazının bir kısmı, çoğu kişinin pazarlama ve politik mesajlaşma için bizi hedef alan kişisel veri ekonomisini beslemesidir. Facebook’un fiyaskoları, verilerimizin nasıl iletildiğini, çalındığını ve kötüye kullanıldığını hepimizi daha da bilinçlendirdi – ama Cambridge Analytica daha başlangıçtı.
Jackson’ın en büyük endişesi şeffaflıktır: Verilerimizin nereye gittiğini bilmiyorsak, onu özel tutmak için nasıl umut edebiliriz?

İphone Uygulama boşluğu
Uygulama izleyicileri, yükleme sürelerini yavaşlatan, pil ömrünü boşa harcayan ve ürkütücü reklamların İnternet’te sizi takip etmesine neden olan web sitelerindeki çerezler gibidir. Uygulamalar dışında, izleyicilerin gizlendiğine dair çok az fark var ve bunları engellemek için farklı bir tarayıcı seçemezsiniz.

İzleyiciler neden gecenin ortasında aktive oluyor? Bazı uygulama üreticileri, telefonun takılı olduğu zamanlarda evdeyken arama yapar veya başka işlevlerle etkileşime girmeyeceğini düşünür. Apple’ın varsayılanı olan “arka plan uygulaması yenilemesine” izin vermişseniz, bu gece karşılaşmaları iPhone’da olur.

Yelp ile, şirket ortaya çıkardığım davranışın izleyici olmadığını, izleyiciye benzeyen “istenmeyen bir sorun” olduğunu söylüyor. Yelp, keşiflerimin iOS kullanıcılarının yüzde 1’ini, özellikle de Apple Maps üzerinden rezervasyon yapanları etkilediğini düşünüyor. En iyi ihtimalle, ihtiyaç duymadığı Yelp verilerini gönderen kaliteli bir yazılımdır. En kötüsü, Yelp, uygulamasını kullanmadıklarında bile insanların seyahatlerini haritalamak için kullanılabilecek bir veri hazinesi topluyordu.

Daha tipik bir örnek, yiyecek dağıtım hizmeti olan DoorDash. Bu uygulamayı başlattığınızda, dokuz üçüncü taraf izleyicisine veri gönderiyorsunuz – bunu bilmenin bir yolu yok.

Uygulama yapıcılar genellikle izleyicileri kullanırlar çünkü araştırma veya gelir için kısayollar. Gamı masumdan sinsi olana kadar sürdürüyorlar. Bazıları, uygulama yapanların, insanların neye dokunup neye baktıklarını analiz etmek için ödedikleri danışmanlar gibidir. Diğer izleyiciler, uygulama oluşturuculara ödeme yaparak, reklamları hedeflemek için verilerimizdeki değeri sıkıştırıyor.

İphone 15 varsayılan gizlilik ayarları şu anda değiştirmelisiniz.

DoorDash söz konusu olduğunda, Sift Science adlı bir izci, sahtekarlığın tanımlanmasına yardımcı olmak için telefonunuzun (cihaz adı, model, reklam tanımlayıcı ve bellek boyutu) parmak izini ve hatta ivmeölçer hareket verilerini alır. Üç izci, DoorDash uygulamasının uygulama performansını izlemesine yardımcı olur; bunlardan biri teslimat adresiniz, adınız, e-postanız ve hücre taşıyıcınız dahil olmak üzere verileri yönlendiren Segment olarak adlandırılır.

DoorDash’ın Facebook ve Google Reklam Hizmetleri de dahil olmak üzere diğer beş izleyicisi de pazarlamanın etkinliğini anlamasına yardımcı oluyor. Varlıkları, Facebook ve Google’ın DoorDash’i her açtığınızda bildiği anlamına geliyor.

Teslimat firması izleyicilerin verilerimizi satmasına veya paylaşmasına izin vermediğini söylüyor, bu harika. Ancak mahremiyet politikası ellerini havaya fırlatır: “Bu firmaların mahremiyet uygulamalarından DoorDash sorumlu değildir” diyor.

DoorDash’ın dokuz izleyicisinden biri dışındaki tümü , Firefox tarayıcısının özel tarama modunu çalıştıran Jackson’ın Disconnect için yaramaz listesiniçıkardı . Ona göre, verilerimizi toplayan ve saklayan herhangi bir üçüncü taraf, veri saklama süresini sınırlandırma ve anonimleştirme verilerini sınırlama gibi tüketici yanlısı gizlilik politikalarına sahip olmadığı sürece şüphelidir.

Microsoft, Nike ve Weather Channel bana performansı artırmak için bulduğum izleyicileri kullandıklarını söyledi. Intuit’in sahibi olduğu Mint, Mint kullanıcılarına nasıl reklam vereceğini bulmak için bir Adobe pazarlama izleyicisi kullandığını söyledi. Post, izleyicilerinin reklamların işe yaradığından emin olmak için kullanıldığını söyledi. Spotify beni gizlilik politikasına işaret etti.

iphone-güncel-haberler-hataları-sorunları-problemleri

Gizlilik politikaları mutlaka koruma sağlamaz

Konum tabanlı suç raporları uygulaması olan Citizen, “adınızı veya diğer kişisel tanımlayıcı bilgileri” paylaşmayacağını yayınladı . Ancak, testimi yaptığımda, telefon numaramı, e-postayı ve tam GPS koordinatlarını gönderdiğimde tekrar tekrar buldum. izci genliği.

Citizen ile iletişime geçtikten sonra, uygulamasını güncelledi ve Genlik izleyicisini kaldırdı. (Genlik, kendi adına, müşteriler için topladığı verilerin gizli tutulduğunu ve satılmadığını söylüyor.

Citizen sözcüsü J. Peter Donald, “Gizlilik politikamızın, bunun gibi sağlayıcılarla paylaştığımız belirli veriler hakkında net olmasını sağlamak için daha iyi bir iş yapacağız” dedi. “Kullanıcı verisi satmıyoruz. Hiç sahip olmadık ve olmayacağız. ”

Sorun şu ki, kişisel veriler ne kadar fazla uçarsa, kaçınılmaz ihlaller de dahil olmak üzere şirketleri kötü davranıştan sorumlu tutmak zorlaşır.
Jackson bana hatırlatmaya devam ederken: “Bu senin verin.”

Hayal kırıklığı
Beni hayal kırıklığına uğratan şey, keşfettiğim her şeyin ücretsiz olduğu bir iPhone’da oluyor. Apple’ın mahremiyette daha iyi olması gerekmiyor mu?

Bazı alanlarda, Apple ileride. Apple’ın kendi uygulamalarının ve hizmetlerinin çoğu, verileri şifrelemeye veya daha da iyisi ilk başta toplamamaya özen gösterir. Apple, her iPhone için benzersiz bir tanımlayıcıyla, şirketlerin sizi uygulamalar arasında izlemesini biraz zorlaştıran, “Reklam İzlemeyi Sınırlandır” adlı bir gizlilik ayarı (varsayılan olarak ne yazık ki kapalı) sunar.
Ve iOS 12 ile birlikte Apple, Safari web tarayıcısındaki “akıllı izleme önleme” yi geliştirerek veri ekonomisinde çekim yaptı.

Alexa-bu-zaman-boyunca-seni-dinliyormuş

İphone Alexa bu zaman boyunca seni dinliyormuş

İphone Ancak bu günlerde uygulamalara daha fazla zaman harcıyoruz. Apple, fotoğraf makineniz, mikrofonunuz, konumunuz, sağlık bilgileriniz, fotoğraflarınız ve kişileriniz de dahil olmak üzere iPhone’un bazı bölümlerine erişim izni almak için uygulamaların aranmasını zorunlu kılar. (Bu izinleri gizlilik ayarları altında kontrol edebilir ve değiştirebilirsiniz.

Ancak Apple, uygulamaların kendilerine sağladıkları verilerle yaptıkları veya bizim hakkımızda oluşturdukları şeyleri görmezden geliyor – kapakların altına bakıp bulduğum izleme türüne tanıklık ediyor. bir kaç gün.

“Uygulamaların kendi oluşturdukları veriler ve hizmetler için, App Store Yönergelerimizden, geliştiricilerin gizlilik politikalarını açıkça yayınlamalarını ve kullanıcılardan bunu yapmadan önce veri toplama izni almalarını isteyin. Uygulamaların, bu alanlardaki Kılavuz İlkelerimize uymadığını öğrendiğimizde, ya uygulamaları değiştirir ya da bu uygulamaları mağazada olmasını önleriz ”diyor Apple.

Yine de, üçüncü taraf izleyicilerini kullanırken bulduğum çok az uygulama bu şirketlerin adlarını veya verilerimi nasıl koruduklarını açıkladı. Zaten bu bilgiyi gizlilik politikalarına gömmenin ne yararı var? İhtiyacımız olan sorumluluk.

Uygulama veri uygulamalarına daha derinden dahil olmak Apple için karmaşıktır. Günümüz teknolojisi sıklıkla üçüncü taraf hizmetlere dayanmaktadır, bu nedenle Apple, dış sunuculara yapılan tüm bağlantıları yasaklayamadı. Bazı şirketler o kadar büyük ki, bizi takip etmek için yabancıların yardımına bile ihtiyaç duymuyorlar.

Sonuç Apple’ın gücünü arttırmamalı. Electronic Frontier Foundation’da tüketici gizliliği mühendisliği direktörü Andrés Arrieta “İnovasyonu boğmadıklarından emin olmak istiyorum” diyor. Apple, İnternet’in gizlilik polisi olursa, rakiplerini durdurabilir.

Jackson, Apple’ın ayrıca herkese daha fazla görünürlük sağlamak için Privacy Pro’da yerleşik olanlar gibi kontrolleri ekleyebileceğini ileri sürüyor.

Belki de Apple, üçüncü taraf izleyicilerini kullanırken uygulamaların etiketlenmesini isteyebilir. DoorDash uygulamasını açtıysam ve dokuz izci bildirimi görürsem, kullanmam hakkında iki kez düşünmemi sağlayabilir.

İphone Hakkında bunları biliyormuydunuz?” için bir yorum

  • 4 Haziran 2019 tarihinde, saat 4:04 am
    Permalink

    iphone kullaniyorum cuzdanimda 3.5 tl var su an 🙂

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir