Blog sitesi

Hazır yemek ve temiz yemek yeme rehberi

Hazır yemek ağır işlenmiş gıdalar son zamanlarda sağlıksızlık ve hatta erken ölüm ile ilişkilendirildi. Temiz yemek yemenin bir an olması şaşırtıcı değil


• Plastikler hormonlarını bozabilir mi? Pestisitler kansere neden olur mu? Kimyasalların sağlığınız üzerindeki etkileri hakkında sorularınız varsa uzmanlarımıza sorun

 Hazır-yemek-ve-temiz-yemek-yeme-rehberi-dengeli-beslenme

Doubtless terimini bir düzine kere duymuş. Aslında, bu ay kar amacı gütmeyen uluslararası Gıda Bilgi Konseyi’nden yapılan biranket Amerikalı tüketiciler arasında en yaygın şekilde takip edilen diyet olarak “temiz yemeyi” buldu.

Hazır yemek ve temiz yemek yeme rehberi

Ama bu tam olarak nedir? Halk sağlığı alanında konuyla ilgili kitap yazan bir doktoralı pratisyen hekim olarak , genellikle nasıl “temiz” yenileceğini açıklamakla görevliyorum. Ve her zaman kolay değil.

Bunu daha iyi, daha az işlenmiş ve daha yüksek kalitede yiyecek aramak için – bunu bireylerin her birini kişisel yollarla tanımlayan bütünsel bir yaklaşım olarak tanımlayabilirim. Ancak, daha geniş fikir, günlük olarak sağlığınıza yapabileceğiniz en önemli yatırımın iyi beslenmek olduğu inancından doğar . Ve iyi yemek yemek “temiz” yemekle başlar.

Araştırmada bu terimi temellendirmek için, tüm yiyecekleri yemenin sağlık sonuçlarını yüksek işlenmiş bir diyete yemeyle karşılaştırabiliriz. Gözlemsel çalışmalar, aşırı işlenmiş diyetleri sağlıksız, belirli kanser riski , kilo alımı ve erken ölüm ile ilişkilendirmiştir.

Sadece bu ay, araştırmacılar, yüksek oranda işlenmiş yiyecekleri yemenin, işlenmemiş – veya “temiz” bir gıda diyetiyle karşılaştırıldığında, yeme hızını, tüketilen toplam kaloriyi ve kilo alımını artırabileceğini gösteren yüksek kontrollü bir klinik çalışma yayınladılar.

Bunu yapmak için doğru bir yol olmasa da, temiz bir yemek yaklaşımı tüm yiyeceklere ve malzemelere odaklanır. Aynı zamanda ultra işlenmiş yiyecekleri, raf ömrü uzun olan ürünleri ve süpermarkette perakende satın alamayacağınız belirli bileşenleri sınırlandırır veya önler. Kısacası: temiz beslenme, doğal haliyle yiyeceğe ayrıcalık verir.

Hazır yemek ve Yemek tablosu rehberi Peki nereden başlamalısın? 

Temiz yemek nedir?
Basitçe söylemek gerekirse: Bu , mümkün olduğunca minimal şekilde işlenmiş ve katkı maddesi içermeyen ürünlerin yanı sıra tüm yiyecekleri ve içerikleri seçmekle ilgilidir . Zihniyet doğrulamalı ve cezalandırılmamalıdır. Ne yiyeceğinizi seçtiğinizde öncelik verin:

• Önce bütün yiyecekler ve malzemeler. Tanım olarak, bütün yiyeceklerin ilave şeker, tuz, yağ, sentetik koruyucu maddeler veya kimyasallar yoktur.

• Bütün ve bilinen bileşenlerle hazırlanan az miktarda işlenmiş yiyecekler.
Mümkün olduğunda, ilave sentetik kimyasallar, böcek ilaçları, herbisitler, koruyucu maddeler veya yapay tatlandırıcılar, tatlar ve renkler içeren yiyeceklerden kaçının. Ultra işlenmiş yiyecekler genellikle yapay bileşenler ve fazla veya ilave şeker, yağ veya tuz içerir ve aynı zamanda sınırlı bir besin değerine sahiptir.

Bu uygulama aynı zamanda evde yemek yapmayı teşvik ediyor , daha iyi tadı ve sizin için daha iyi olan yemeklere yol açan bir yemek kültürü geliştiriyor.
Sonuçta, uzun oyuna bağlılık: iyi sağlık yaşam tarzı ve gıda ile olan ilişkimizdeki sürdürülebilir değişiklikleri içeren bir yolculuktur.

 

mutfakta-hijyen-eğitimi-akşam-yemeği-tarifleri-resimli

 

Gıda, diyet, yemek değerlendirmeleri

Temiz yemek katı bilimsel kurallara dayanmaz. Bizim için mevcut olan geniş yemek seçenekleri denizinde gezinmeye yardımcı olacak kavramsal bir çerçevedir. “Hepsi ya da hiçbiri” değil, ancak mümkün olduğunda taze, bütün ve besleyici gıdalara odaklandığınız bir süreklilik. Kanıta dayalı bilim, her zaman en iyi seçimlerinizden haberdar olmak amacıyla karar vermenize rehberlik etmelidir.

Münhasır ve yargılayıcı. Seçkin görünmek için temiz yemek yapılabilir – ama olmamalı. Seçimleri yönlendirmek için yol haritası, birinin değerini ölçmek için bir araç değil. Yemek seçeneklerinizi değerlendirmek ve iyi, daha iyi, en iyi – kötü değil, daha kötüsü ve en kötüsü ile ilgili.

Zayıflama diyeti. Porsiyon büyüklüğüne, tüketilen kalorilere veya skaladaki değerlere vurgu yapılmamaktadır. Temiz yemek yerken kilo vermenize rağmen, asıl amaç sağlığı iyileştirmek.

” Kirli ” karşı. Temiz yemek bir şeyin aksine olsaydı, modern batı diyetlerinin hantal, karmaşık, karmaşık ve kafa karıştırıcı olması gibi “dağınık” olurdu. Temiz beslenmeyi basit veya düzenli, tanınabilir ve gerçek olarak düşünün.

Esnek olmayan. Temiz yemek, dışlayıcı değil, dışlayıcı bir yaklaşımdır. Temiz yemenin temel prensipleri, vejeteryan mı yoksa vegan mı, peskataryalı, glütensiz, fındıksız, sütsüz, yumurtasız veya sadece belirli yiyecekleri yememeyi seçmenize göre uyarlanabilir. Ve diyabet için karbonhidrat saydığınız veya kolesterol, hipertansiyon, sindirim koşulları veya alerjileri yönettiğiniz tıbbi olarak belirlenmiş bir diyetiniz varsa, yine de temiz bir yaşam tarzını takip edebilirsiniz.

Sadece işlenmiş gıdalardan veya kimyasallardan kaçınmak hakkında. Daha da önemlisi, herhangi bir durumda en sağlıklı seçimi yapmak, kaliteye doğru ilerlemekle ilgilidir.

 

gıda-hijyeni-ve-sanitasyon-kitabı-hijyen-eğitimi-geçerlilik-süresi-toplu-yemek-firmaları

 

Yiyecekler için alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz

Bütün yiyecekler önce gelir. Bir ceviz içindeki madde: ceviz. Bir yaban mersini içindeki madde: yaban mersini. Etiket gerektirmeyen yiyecek alımınızı artırın.

Hazır yemek ve temiz yemek yeme rehberi Sentetik kimyasallar, böcek ilaçları ve yapay renkler, tatlar, tatlandırıcılar ve koruyucular içeren ultra işlenmiş yiyecekleri kesmek veya elemek . Rafine şekerleri ve zenginleştirilmiş rafine unları azaltın.

Tek bir bitki veya hayvandan yapılmış minimal olarak işlenmiş yiyecekleriveya tanıdığınız bileşenlerin kısa bir listesini seçin. Yapabileceğiniz istenmeyen katkı maddeleri de içerebilecek olan ambalajlamadan kaçının . İçerik etiketini bir tarif için bir alışveriş listesimiş gibi okuyun. Bu yemeği yapabilirseniz – tüm malzemeler orada listelenir ve ayrı ayrı bulabilirseniz – bu iyi bir işarettir.

Zeytin ve avokado gibi gıda kaynaklarından elde edilen sağlıklı yağlara odaklanın .
Yapabildiğiniz zaman organikleri tercih edin. Seç organik ve / veya hormon içermeyen süt, peynir, yoğurt ve tereyağı.

Seç -antibiyotik içermeyen, hormon içermeyen, koruyucu içermeyen et, kümes hayvanları, deniz ürünleri ve yumurta. Sodyum nitrit / nitrat ile korunmuş şarküteri etlerinden kaçının.

Hazır yemek ve temiz yemek yeme rehberi Et veya süt ürünlerinden kaçınıyorsanız, bitki bazlı proteinleri seçerken dikkatli olun . Tüm yiyecek seçenekleri – fasulye, bezelye, fındık ve tohum gibi – harika, ancak içerik listelerini okuyun. Hamburger ve paketlenmiş yemekler gibi et alternatifleri yüksek oranda işlenebilir ve dolgu maddeleri, koruyucular ve yapay bileşenler içerebilir.

Tezgahı yerinden çıkarın. Bir kâse veya taze meyve sepeti için şekerli veya işlenmiş atıştırmalıkları değiştirin.

Buzdolabınızı ve kilerinizi, işlenmemiş, bütün yiyecekleri önde ve ortada olacak şekilde paketlemek için daha az görünür halde olacak şekilde yeniden yapılandırın .

Olumlu kalın: pratik ister ve sonuçta iyi hissetmesi gerekir. Yemek seçimi için kendini yenmek yok. Büyük değişiklikler zaman alır.

Farklı bir şey yapıyoruz bizlere destek çıkmak isterseniz lütfen bu yazıyı okuya bilirsiniz 1 dakikanızı almaz.
Ve sürdürülebilir bir gelecek için temel atma.

Konusen sayfası şimdi kendi genelinde bir binlerden fazla okuyucu tarafından destekleniyor – bu da tüm raporlarımızı herkese açık tutabildik ve sayfamız bağımsızlığını koruyor. Ancak geleceğimize yatırım yapan okuyucu sayısını artırmaya devam etmemiz gerekiyor – 2022 itibariyle, dünyada binlerce destekçiye sahip olmayı hedefliyoruz.

 

Koruyucu, artan iklim felaketinden geniş çaplı eşitsizliğe, büyük teknolojinin hayatımızdaki etkisine kadar zamanımızın en kritik meselelerine katılacak. Gerçek bilginin bir zorunluluk olduğu bir zamanda, dünyanın her yerinde, hepimizin tam anlamıyla doğrulukla doğru raporlamaya erişimi hak ettiğine inanıyoruz.

 

Yazı işleri bağımsızlığımız, kendi gündemimizi belirlediğimiz ve kendi düşüncelerimizi dile getirdiğimiz anlamına gelir. Koruyucu ticari ve politik önyargılardan arınmış ve milyarder sahiplerinden ya da hissedarlarından etkilenmemiş. Bu, cesaretle araştırıp dürüstlükle rapor edebileceğimiz anlamına gelir.

 

– daha az duyulanlara ses vererek, başkalarının nereye döndüklerini keşfederek ve iktidarda olanlara şiddetle meydan okur.
Sizlere kaliteli sayfa sunmaya devam etmek, açıklığımızı korumak ve değerli bağımsızlığımızı korumak için desteğinize ihtiyacımız var. Büyük veya küçük her okuyucu katkısı çok değerlidir.

 

 

Sizden çok birşey istemiyoruz sayfamızda açılan reklamlara tıklamanız bizler için bir gelir kaynağı ve yolumuza devam etme birikimimizdir.
Bizleri gerçekten yalnız bırakmadığınız için sizlere gerçekten çok teşekkür eder şükranlarımı sunarım.

 

Bu yazıya tıklayarak reklama ulaşmış olursunuz ve ardından instagram sayfamıza bağlana bilirsiniz. Bu sebeble bizlere destek olmuş olursunuz düşündüğünüz için size çok teşekkür ederim.

İşinize yarayacak bir link bırakıyorum buraya

Sağlık ‘lı olabilmek için neler yapmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir